TARPTAUTINĖS HOLOKAUSTO AUKŲ ATMINIMO DIENOS MINĖJIMAS IR EDUKACIJA ,,ŽYDŲ ISTORIJA IR KULTŪRA“ SASNAVOS PAGRINDINĖJE MOKYKYKLOJE
Kasmet sausio 27 dieną minima Tarptautinė Holokausto aukų atminimo diena ir Aušvico-Birkenau koncentracijos stovyklos išlaisvinimo metinės. Šią dieną Marijampolės sav. Sasnavos pagrindinės mokyklos 1-8 klasių mokiniai ir mokytojai paminėjo dalyvaudami edukacijoje ,,Žydų istorija ir kultūra“, kurią vedė žydų kultūros ekspertas, gidas Marius Galadauskas.
Pranešėjas pateikė daug žinių apie žydų kultūrą, paaiškino, ką reiškia žydų tautos simboliai Dovydo žvaigždė, menora, kas yra Tora ir Talmudas. Susitikimo dalyviai susipažino su šios tautos tradicijomis, sužinojo, jog šiemet žydai atšventė 5783 metus, jog svarbiausias asmuo judėjų kultūroje yra rabinas (heb. rabbi reiškia mokytojas), jog žydų gyvenime vadovaujamasi rašytine Tora (Mozės Penkiaknyge) – pagrindiniu teisiniu traktatu, kurį sudaro 613 įsakymų. Edukacijos dalyviai sužinojo, kokios yra trys svarbiausios žydų šventės: pirmoji – tai Roš-ha-šana – žydų Naujieji metai, švenčiami rugsėjo 5 d. – spalio 5 d., antroji – tai Pesah – Velykos, kurių metu ir savaitę prieš jas valgoma tik nerauginta duona, ir trečioji – tai Hanuka, švenčiama kaip judėjų pergalė prieš graikus lapkričio – gruodžio mėn., iš viso Hanuka švenčiama 8 dienas kasdieną uždegant po vieną žvakutę ant chanukijos – žvakidės. Mokiniai stebėjosi, jog žydų darbo savaitė prasideda sekmadienį ir baigiasi penktadienį, sužinojo, jog Talmude surašyti 39 darbai, kuriuos dirbti per šabą draudžiama. Mokiniams pasirodė keistas draudimas naudotis elektros prietaisais, kompiuteriu, telefonu, draudimas vairuoti ar užsirišti batų raištelius, tad išsiaiškinę taisykles, netrukus jie suprato, kodėl šabo dieną žydai vaikšto batais be raištelių.
Žydų kultūros ekspertas įdomiai papasakojo ir apie tradicinius žydų tautos valgius. Edukacijos dalyviai sužinojo, kodėl granato vaisius laikomas išskirtiniu, stebėjosi, jog lietuvių taip pamėgtas kugelis yra žydiškas valgis, taip pat ragavo žydiško saldėsio teiglach, valandų valandas virto meduje.
Šio susitikimo metu mokiniai ne tik supažino su žydų religija, tradicijomis, papročiais, valgiais, muzika ir šokiais, mokiniai taip pat praplėtė savo žinias apie Holokaustą – žydų tautą ištikusią tragediją. Jie sužinojo, kad 1940 metais netoli Aušvico (arba Osvencimo) miesto, esančio pietvakarinėje Lenkijos dalyje, garsėjančio anglies kasyklomis, plieno gamyklomis ir dideliais fabrikais, naciai pastatė XX amžiaus žiauriausią išradimą – mirties fabrikus, kad Holokausto metu buvo sunaikinta 6 milijonai žydų, kad po kiekvienu skaičiumi paslėpta žmogaus ar ištisos šeimos tragedija.
Smalsiems mūsų ugdytiniams kilo daugybė klausimų: kaip švenčiamos žydų vestuvės, kodėl vyrai šventes švenčia atskirai nuo moterų, kodėl žydų šeimos tokios gausios, auginančios po 6 ir daugiau vaikų, iš kur gidas tiek daug žino apie žydų istoriją ir kultūrą ir kt., į kuriuos jie netrukus gavo išsamius žydų kultūros eksperto Mariaus Galadausko atsakymus, iliustruotus pavyzdžiais.
Tolerancijos ugdymo centro koordinatorė Stefanija Navickienė